Dereotu Tohumu Nasıl Ekilir, Elde Edilir?

Anasayfa / Yazılar / Dereotu Tohumu Nasıl Ekilir, Elde Edilir?

Dereotu Tohumu Nasıl Ekilir, Elde Edilir?

Dereotu tohumu ekmek, elde etmek için toprak üzerinde 10 cm aralıklar ile tohum yuvaları açılmalı bu alanlara tohumlar yerleştirilip, üstleri 2 cm toprak ile örtülerek, can suyu verilmelidir. Hasat süresine kadar gerekli ilaçlama ve sulama yapılıp, bir kısım dereotu toplanmadan kurumaya bırakılmalıdır. Sararan dereotları toplanıp, ufalanarak, dereotu tohumu elde edilir.

Dereotu Tohumu Hangi Mevsimde Ekilir?

Dereotu tohumu ekim mevsimleri, İlkbahar ve Sonbahar mevsimleridir. Bu mevsimlerde don olaylarının yaşanmaması sebebi ile dereotu tohumu sağlıklı şekilde ekilir. İlkbahar ayında yapılan ekim ile yaz aylarının sonuna doğru verimli tohum alma imkanı bulunur. Diğer yandan kışın oluşabilecek hastalık tiplerinden korunma sağlanır. Ekim iç alanda veya saksıda yapılacak ise her mevsimde işlem gerçekleştirilebilmektedir.


Dereotu Tohumu Hangi Çeşit Toprakta Yetişir?

Dereotu tohumunun yetiştiği toprak, mineral açısından zengin ve çiftlik gübresi ile karıştırılmış topraktır. Tarlaya tohum ekme işlemi öncesinde arazinin tümünün çiftlik gübresi ile beslenmesi, hasat verimini yükseltir. Mineral açısında zengin toprak, tohumun çimlenme süresini hızlandırır. Mineral eksikliği olan topraklar gübrelenip, dinlendirildikten sonra ekim yapılmalıdır.

Dereotu Tohumu Ne Zaman Toplanır?

Dereotu tohumlarını toplam zamanı, Temmuz ayıdır. Temmuz ayında kurumaya bırakılan dereotları toplanmalı ve ufalama yöntemi ile tohumlar alınmalıdır. Bu dönemde alınan GDO’suz tohumlar ile yapılan bir sonraki ekimde yüksek verim alınır.


Dereotu Tohumu Nasıl Çimlendirilir?

Dereotu tohumunu çimlendirmek için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

·         Dereotu tohumu ıslak bir bez arasına koyularak 1 gün bekletilir.

·         Tohum ocaklarının içi torf ve toprak karışımı ile doldurulur.

·         Toprak yüzeyine fısfıs ile su püskürtülür.

·         2 cm’lik bir yuva açılıp içine tohum yerleştirilir.

·         İşlem ardından ikinci kez püskürtme yöntemi ile sulama yapılır.

·         Ocakların üstü şeffaf streç ile kapatılır.

·         Bu streç her gün açılarak, toprak havalandırılır.

·         Kuruyan toprak yüzeyi sulanır.

·         20 günlük süre sonunda çimlenme gözlemlenir.

Dereotu tohumu tarlaya doğrudan ekilmek istenmiyor ise çimlendirme aşaması uygulanır. Web sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız, iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz!

Copyright © 2023. Her Hakkı Saklıdır.
Top