Atalık-Yerel Tohumlar

Anasayfa / Yazılar / Atalık-Yerel Tohumlar

Maalesef sağlıklı beslenmek adına meyve ve sebze tüketiyor olsak da bu ürünler kimyasal maddeler içerdiği için tam olarak verim alamıyoruz. Meyvelerin ve sebzelerin kısa süre içirişinde büyümesi için sürekli olarak çeşitli kimyasal maddeler kullanılıyor. Bazı ürünlerin genlerinde de oynamalar yapılırken bu sayede renklerinin ve şekillerin tam olarak istendiği gibi olması sağlanıyor.

Yapılan bu müdahaleler ürünlerin kalitesini minimum seviyeye indirmektedir. Kendileri meyve ve sebze ekmeyi düşünen kişilerin aldıkları tohumlar da bu ürünlerden elde edilir. Bu sebeple de artık kimyasal hiçbir madde içermeyen bir ürün elde etmek oldukça zordur. Bunun yapılabilmesi için atalık tohum kullanımı gerekmektedir.

Atalık Tohum Nedir?

Birçok kaynakta yerli tohum olarak da geçen atalık tohumlar binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmayı başarmış olan ve hiçbir kimyasal madde içermeyen tohumlardır. Bilindiği üzere Anadolu insanlığın ilk dönemlerinden itibaren yerleşim yeri olarak kullanılır. Her zaman tarımın yapıldığı arazilerden bir tanesi olmuştur. Bu arazinin ilk gününden bizlere ulaşmayı başaran sağlıklı tohumlar atalık tohum olarak isimlendirilmektedir.

Bu tohumların elde edildiği sebze ya da meyvelerin yetiştirilme aşamasında hiçbir kimyasal madde kullanılmamıştır. Hiçbir ürünün genlerinde bir değişim söz konusu olmaz. Ne kadar geriye gidilirse gidilsin her zaman doğal bir şekilde üretilen ürünler karşımıza çıkacaktır. Eğer sebze ve meyvenin en iyisini yetiştirmek isteyen kişiler varsa her zaman bu tohumları tercih etmeleri gerekecektir.

Atalık Tohumun Faydaları Neler?

Ekim işlemlerini gerçekleştirecek olan kişilerin atalık tohumu kullanması birçok farklı fayda sağlamaktadır. Bunların ilki elde edilen ürünlerdeki vitamin ve mineral değerleridir. Araştırmalar bu tohumlarla elde edilen ürünlerdeki vitamin ve mineral oranının kimyasal kullanılarak üretilen ürünlere göre 9 kat daha fazla olduğunu göstermektedir.

İnsanlar bu tohumun ekimiyle elde edilen 1 adet domatesi yediklerinde alacakları magnezyumu ancak 9 adet kimyasal içeren domates yediğinde alabilmektedir. Bu da insanların sağlıklı bir şekilde yaşantısına devam edebilmesi için çok büyük önem taşır. Ayrıca sebze ve meyvelerin yetiştirilme aşamalarında da çok sayıda fayda sağlar. Beklenmedik iklim değişikliklerine, sele ya da kuraklığa çok daha dayanıklı bitkiler elde edilecektir.

Web sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız, iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz!

Copyright © 2023. Her Hakkı Saklıdır.
Top