Zeytin Tohumu Nasıl Ekilir, Elde Edilir?

Anasayfa / Yazılar / Zeytin Tohumu Nasıl Ekilir, Elde Edilir?

Zeytin Tohumu Nasıl Ekilir, Elde Edilir?

Ülkemizde en yaygın yetiştirilen bitkilerden birisi olan zeytinden birden fazla şekilde yararlanılmaktadır. Zeytin, ilk büyümeye başladığında yeşil renkte olur ve bu aşamada toplanırsa yeşil zeytin olarak tüketilebilir. Siyahlaşması beklendiği zaman, siyah zeytin olarak tüketimi gerçekleşir. Bunların yanı sıra oldukça sağlıklı olması ile bilinen zeytinyağı üretimi için de zeytinler kullanılmaktadır. Bu nedenle uygun koşullar altında ülkemizde yoğun bir zeytin üretimi olduğunu söylemek yanlış olmaz.


Zeytin ekimi yapmadan önce zeytin tohumunun nasıl ekilmesi ve işlenmesi gerektiğini de bilmek gerekir. Bu konuda ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, ektiğinizden o kadar verim alabileceğiniz anlamına gelir. Zeytin ağacından sürekli verim almak için, düzenli olarak bakımının yapılmasına dikkat edilmelidir.

Zeytin Tohumu Ekimi Nasıl Yapılır?

Zeytin tohumu ekimi yaparken, bu konuda önceden bilgi sahibi olmaya dikkat etmelisiniz. Böylece adımlarınızı doğru izleyerek, verimli bir zeytin ağacı yetiştirmiş olursunuz. Zeytin tohumu ekimi için;

·         Öncelikle tohumların etli kısımdan ayrılması gerekir. Bu birçok yöntemle yapılabildiği gibi Âcapulco çekirdek çıkarma makinesi de kullanılabilir. Ülkemizde bu makine mevcut değildir.

·         Daha sonra ortaya çıkan çekirdekler bir fırça ile ovularak, etraflarında kalan etler iyice temizlenir.

·         Kül suyu ya da buna benzer bir yöntemle çekirdekler yağ tabakasından uzaklaştırılır.

·         Ekim öncesinde çekirdekler 4 – 6 saat arasında suda tutulur. Çürük çekirdekler su yüzeyinde kalacağı için, su yüzeyinde kalan çekirdekler uzaklaştırılır.

·         Kalan çekirdekler tatlı su ile birkaç kere yıkanıp temizlenir ve ekime hazır hale getirilir.

Zeytin Tohumu Ekerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Zeytin tohumu ekerken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Zeytin çekirdekleri dikime hazır hale geldikten sonra, artık dikim işlemine geçilebilir. Zeytin tohumları çok soğuk iklimlerde büyümezler, bu nedenle ekimin yapılacağı alan buna göre tercih edilmelidir. Bunun için ülkemizde en uygun bölge, Ege Bölgesi’dir. Tohumun nem alması, büyümesi için önemli olduğu gibi, aynı zamanda tohumun ekildiği toprağın havalanması da gerekir. Sonbahar zeytin tohumu ekimi için uygun bir vakittir. Tohumların kış süresince, nemli bir toprakta kalmasına dikkat edilmelidir.


Web sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız, iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz!

Copyright © 2020. Her Hakkı Saklıdır.
Top