Organik Tarım Nedir, Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Yazılar / Organik Tarım Nedir, Nasıl Yapılır?

Organik Tarım Nedir, Nasıl Yapılır?

Günümüzde organik tarım oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü son yıllarda tüketilen besinleri organik olarak bulmak hayli zor bir hal almıştır. Mevsiminde yetişmeyen besinleri yine de üretebilmek için, farklı yollara başvurulur ve doğal olmayan besinler satışa sunulur. Organik tarım bu durumun önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Organik tarım ile yetiştirilen her besin, herhangi bir ilaçlamaya, hormona, suni gübreye ihtiyaç duymadan, mevsiminde ve doğal yollarla yetiştirilir. Bu da o besinden alınacak olan faydayı en üst seviyeye çıkarır.

Organik tarım kullanılarak yetiştirilmiş besin içerisinde hiçbir şekilde yapay bir gıda yer almaz. Katkı maddesi olmayan meyve ve sebzeler üretilir. Organik tarımla üretilen her besine uygulanan işlem onaydan geçer. Katkı maddesi kullanılmadığı kesin olarak onaylanmadan tüketiciye sunulmaz. Bu tarım modelinde kullanılan şeyler sadece fidan, fide ve organik tohumdur.

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Organik tarımın uygulanma şekli doğal çiftçilik ile aynıdır. Normalde hormon ya da diğer kimyasalların kullanılmasıyla üretilen meyve sebzelerde, yapay malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu organik tarım olduğunda ise durum değişir. Organik tarımda her şey olması gerektiği şekilde ilerler.

Öncelikle tohumlar toprağa ekilir ve doğal yollarla gerekli bakım işlemleri yapılır. Bunlar yapıldıktan sonra, tohumun kendi doğal koşullarında büyümesi ve bitkisini vermesi beklenir. Bu işlem gerçekleştikten sonra, hasat zamanı meyve sebzeler toplanır, ambalajlama ve etiketleme işlemi yapılır ve tüketiciye bu şekilde sunulur. Gerekli resmi işlemleri tamamlamış herkes organik tarım yapabilir. Tarlaya ekilecek olan ürüne karar vermek, tamamen bu işi yapan kişiye kalmıştır.

Organik Tarımın Faydaları Nelerdir?

Organik tarımın faydalarından söz etmek gerekirse, birçok şey sırlanabilir. Her şeyden önce sağlıklı besinler tüketmek için, organik tarımın devam etmesi oldukça önemlidir. Çünkü doğal olmayan yollarla üretilen meyve ve sebzelerin içerisinde birtakım kimyasallar vardır ve bunlar büyümeyi etkilediği gibi, yetişkin insanların sağlığına zarar vermektedir. Bir besinden almanız gereken faydayı tam anlamıyla alabilmeniz için, onun doğal koşullarda ve büyümesine herhangi bir müdahale bulunmadan yetişmiş olması gerekmektedir. Sağlıklı besinler tüketmek için, organik tarımın varlığını koruması oldukça önemlidir. 

Web sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız, iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz!

Copyright © 2020. Her Hakkı Saklıdır.
Top