Atalık Tohum Nedir, Nerden Bulunur?

Anasayfa / Yazılar / Atalık Tohum Nedir, Nerden Bulunur?

Atalık Tohum Nedir, Nerden Bulunur?

Atalık tohum, bilinen isminin yanında ata tohumu, yerli tohum ya da yerel tohum gibi isimlerle de bilinen bir tohumdur. Atalık tohum, her yerde yetişmez fakat her yörenin sahip olmak istediği bir tohum türüdür. Nedeni de bu tohumların GDO’suz ve tamamen doğal olmasıdır.

Günümüzde pek çok meyve ve sebze, hormonlu ve kimyasal maddelerle üretilmektedir. Bu durum bu meyve ve sebzelerden alınan yararı en aza indirir. Bu nedenle insanlar artık doğal besinler tüketmek için, organik üretimi desteklemektedirler. Atalık tohum denilen tohumlar da organik üretim yapmak isteyenler için en doğru tohum türüdür.

Atalık Tohum Nerelerde Bulunur ve Nerede Yetişir?

Atalık tohumun bulunduğu yerler Türkiye’nin dört bir yanında bulunur. Biz bu tohumları bulabilmek için Türkiye'nin tüm köylerini gezdik (Bu tohumları  atalarımdan miras kaldı  diyen insanlardan üçer beşer adet bulabildik.) 

Topladığımız yerli ata tohumları ekip kaybolan domates biber vb. lezzetlerimizi yeniden hayat bulması için çaba harcayıp, atalık tohumları hayatta tutmaya çalışıyoruz.

Her bölge için şartlar farklı olduğundan her tohum her bölgede yetişmeyebilir. Bazı tohumlar da, bulunduğu bölgeye, oranın toprak türüne ve hava koşullarına uyum sağlayabilir ve bu nedenle neredeyse her yerde rahatlıkla ekilebilir bir tohum türüdür. Bu tohumu ektikten sonra bulunduğu bölgeye uyum sağlayabiliyorsa, amaçlanan tohumun çoğaltılması ve gelecek nesillere de aktarımının yapılmasıdır.

 

Atalık tohumlar, hibrit tohumlar ile kıyaslandığında çok daha az suya ihtiyaç duyarlar. Hibrit tohumların sürekli sulanması gerekirken, yerli tohumda böyle bir şeye ihtiyaç kalmaz. Ayrıca bu tohumlar zararlı böceklere karşı dayanıklıdır ve hemen çürümez. Bu nedenle hasadını yapabilme ihtimaliniz daha yüksek olur.

Atalık Tohum Nasıl Anlaşılır?

Atalık tohumu anlamak için yapılabilecek bir tek şey vardır. Atalık tohumun verdiği ürünler birbirinden farklı olabilir. Rengi ya da boyu farklı olabileceği için, ürüne bakarak anlamak mümkün değildir. Eğer elinizdeki tohumun atalık tohum olduğunu anlamak istiyorsanız, o tohumu 3 kez ekmeniz gerekmektedir. Her ekişinizden sonra size verdiği ürünü kontrol edip, şeklinde ya da tadında herhangi bir bozukluk olup olmadığına bakın. 3 ekişinizde de aynı kalitede ürün verebiliyorsa, o zaman elinizdeki tohumun yerli tohum olduğundan emin olabilirsiniz.
Web sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız, iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz!

Copyright © 2021. Her Hakkı Saklıdır.
Top